1803/​1712

To lysestager af messing, kanneleret stamme på rund fodstykke, støbt med blomster og ornamentik. Charles X form. 19. årh. H. 27 og 28,5. (2)

Det ene stage med revne på fodstykke, den anden med trykket lysmanchet og fod. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 18. januar 2018

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK