1803/1712
To lysestager af messing, kanneleret stamme på rund fodstykke, støbt med blomster og ornamentik. Charles X form. 19. årh. H. 27 og 28,5. (2)
Det ene stage med revne på fodstykke, den anden med trykket lysmanchet og fod. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 18. januar 2018
Vurdering
Hammerslag