Figur af forgyldt bronze i form af lama siddende i dhyanasana på to store puder rigt indgraveret med blomster og bladværk, han er klædt i folderig dragt, højre hånd i vitarka mudra, venstre hviler på skødet og har formentlig holdt en bog, på højre albue en støtte til en nu manglende lotusblomst. Udfyldt bund. 17.-18. årh. vægt 5037 gr. H. 21,5 cm.
Proveniens: Carl Alfred Jensen, 1886–1953. CAJ var ingeniør i Store Nordiske Telegrafselskab, og blev udstationeret i Kina med hustru og senere sine to døtre i perioden 1911–1927. Familien var udstationeret på forskellige lokationer i Kina, men opholdt sig mest i Tiensien.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk kunst, 29. november 2019