J. H. Møller (f. Randers 1822, d. Sverige 1884)
Parti fra Vierwaldstättersøen. Sign. J. H. Möller. Olie på lærred. 78×122.
J. H. Møller tilbragte en kort tid på Akademiet, før han drog til Tyskland i 1844 med ophold i Berlin, München og Karlsruhe. I sidstnævnte by tilbragte han det meste af sit liv indtil han i 1874 vendte tilbage til fødebyen Randers. Han malede primært landskaber især fra egnen i og omkring Karlsruhe.
På bagsiden af blændrammen en udstillingsetiket.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 866, 2016 nr. 18.
Krakeleringer. Minimale afskalninger langs kanter. Retoucheringer. Rensning anbefales.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. maj 2024