2138/926
Dansk møbeldesign
Tre-personers sofa med ben af mørkbejdset bøg, betrukket med blåt møbelstof. Antageligvis udført hos snedkermester A. J. Iversen. 1930–40'erne. L. 192.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag