877/​948

Peder Moos (f. Nybøl 1906, d. Bredebro, Tønder 1991)

Unika sofabord af massiv riopalisander med svungen sarg og tilspidsende “trommestiksben”. Sider og hjørner med indlægninger af buksbom. Top ilagt korsstingsbroderet Danmarkskort under glasplade. Sign. Moos 1950 monogram. Udført på specialbestilling 1950 af snedkermester Peder Moos. H. 45,5. L. 48,5. B. 39.

Proveniens: Udført på specialbestilling til nuværende ejers forældres bryllup.

Peder Moos havde og har på flere måder en særlig position i dansk designhistorie. Han har ikke som alle de andre store danske møbelarkitekter lavet møbler til masseproduktion. De møbler han har udarbejdet har været et bestillingsarbejde eller fremstillet til udstillinger, hvilket betyder, at Peder Moos møbler er sjældne og unikke. Denne tilgang kan man kun have, hvis man har noget ganske særligt at tilbyde, det har Peder Moos, og kvaliteten på Moos' møbler er ligeledes unik. Arkitekt Henning Helger har udtrykt det således: “Hans kunstneriske værdi er ubestridelig, men det som gør ham unik er den tætte forbindelse mellem kunst og håndværk”.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Design: Aftenauktion, 7. marts 2018

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK