2446/​570

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Fem vaser af lertøj dekoreret med hornglaserede mønstre i blåt og brunt på lys base. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 7,5–17,6. (5)

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Talrige afslag. To vaser med mere markante afslag. En vase med flere reparationer.

I Lyngby
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Dette emne er udgået