1209/​1013

Johan Anton Bech (f. København 1797, d. sst. 1825)

Portræt af skræddermester Johan Jacob Schlegel (1755–1840). Sign. J. A. Bech 1822. Betegnet af kunstneren “i 68de Aars Alder”. Olie på lærred. Oval. 50×39.

Johan Anton Bech var elev af C. W. Eckersberg, men værker fra hans hånd er forholdsvis sjældne. Dog er f. eks. nærværende portræt nævnt i Weilbachs Kunstnerleksikon.

Minimale afskalninger samt flere krakeleringer.

Malerier, 29. februar 2012

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK