2008/609
“Medestolen”. Høj- og lavrygget lænestol samt skammel af eg, løse hynder betrukket med lyst grønt uld. Model 2254, 2255 og 2248. Designet 1956–57. Udført og mærket hos Fredercia Stolefabrik. (3)
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 6, 1957.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
20 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||