Carl Holsøe (f. Aarhus 1863, d. Asserbo 1935)
Opstilling med kinesisk keramisk figur forestillende fornem kvinde, Imari fad af porcelæn samt kandisskål af sølv på et bord. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 69×58.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020