Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)
Portræt af Agnes Holm iført en dueblå kjole, halsmykker og guldbroche. 1866. Usigneret. Betegnet Bertha Wegmann på blændrammen. Olie på lærred. 44×37.
Proveniens: Nedarvet fra den portrætterede til dennes tip-tip oldebarn. Ifølge sidstnævnte, var Agnes Holm gift med søkaptajn Jacob Holm, der sejlede i Østen.
Krakeleringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Mindre afskalninger og overfladeridser. Behov for rensning. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
13 bud