2435/​901

Brdr. Nørgaard

Skænk af palisander med stålben med “sko” af palisander. Front med fire skydelåger med cirkulære greb. Indvendigt med hylder og bakker af eg. Model 301. Formgivet 1961. Udført ca. 1960'erne hos Nørgaard Møbelfabrik. H. 82. L. 244. D. 48.

Litteratur: “Mobilia”, 1961.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ujævnt falmet. Skjolder.

I Lyngby
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?