Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
Colosseum set fra Palatinerhøjen. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. 37×53.
Proveniens: Antageligvis Th. Læssøes dødsboauktion, 1878 første afd., nr. 11 betitlet “Udsigt fra Kejserpaladserne mod Colosseum”.
Landsretssagfører Svend Erik Levy (1906–1975) og hustru Lise Levy, deres efterkommere indtil i dag.
Malerier & tegninger, 31. maj 2016