1822/5
Elisabeth Jerichau Baumann, tilskrevet (f. Warszawa 1819, d. København 1881)
Nøgenstudie af en ung kvinde med hænderne samlet foran. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 69×55.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Reparationer og retoucheringer langs kant.
Ældre malerier og møbler, 28. maj 2018
Vurdering
Hammerslag