Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“RY 26”. Skænk af eg med sko af palisander, front med to skydelåger, indlagt med synlige messingskiver, indvendig indretning med hylder og bakker/skuffer. Formgivet 1959. Udført hos Ry Møbler. H. 79. B. 200. D. 49.
Litteratur: Mobilia no. 43, februar 1959, side 19.
Litteratur: RY Møbler/Salesco katalog 1959, side 26.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Finérskade bagtil i højre hjørne samt mindre finérrevne på ene side. (se fotos)
Moderne kunst og design, 2. juni 2020