2423/​26

Louis XVI flisebord af gråmalet træ med forgyldte staffereinger, plade ilagt 15 hollandske fliser dekoreret i mangan, sarg med skuffe og lysudtræk. 18./19. årh. H. 77. L. 73. B. 47.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte fliser med revner eller reparationer.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. juni 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK