Engelsk dobbeltkapslet lommeur af sterlingsølv med spindelgang og stop/start funktion, mælkefarvet skive med romertal og små sekunder, forgyldt værk med rosenslebet diamant, signeret Corsan, Wapping, N 298, støvkapsel af forgyldt metal. Kasse med værk stop/start knap ved kl. 4. Kapsler stemplet SS, London 1833. Vægt i alt 167 g. Kassediam. 54 mm.
Proveniens: Privat samling
Thomas Corsan er registreret på 119 High Street, Wapping, London 1832–1853
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med mindre hårrevne. Inderside af bagkapsel graveret med navn “Willm J. Reed”. Forkapsel med større indtryk. To nøgler medfølger.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
11 bud