2149/​9007

Engelsk dobbeltkapslet lommeur af sterlingsølv med spindelgang og stop/start funktion, mælkefarvet skive med romertal og små sekunder, forgyldt værk med rosenslebet diamant, signeret Corsan, Wapping, N 298, støvkapsel af forgyldt metal. Kasse med værk stop/start knap ved kl. 4. Kapsler stemplet SS, London 1833. Vægt i alt 167 g. Kassediam. 54 mm.

Proveniens: Privat samling

Thomas Corsan er registreret på 119 High Street, Wapping, London 1832–1853

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med mindre hårrevne. Inderside af bagkapsel graveret med navn “Willm J. Reed”. Forkapsel med større indtryk. To nøgler medfølger.

En privat samling lommeure, 6. december 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

11 bud

1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.450 DKK
(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK