Gunni Omann (f. 1930, d. 2009)
Skænk af Rio-palisander, front med fire skydelåger bag hvilke jusérbare hylder samt udtræksbakker. Model 19. Udført hos Omann Jun. Møbelfabrik. H. 110,5. D. 45. L. 200.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Litteratur: Mobilia, 1961.
Brugsslitage, ridser og mærker - primært på top. Bagbeklædning med udskåret hul.
Moderne kunst og design, 1. september 2015
26 bud