1803/​972

Erik Ole Jørgensen (f. Frederiksberg 1925, d. Vedbæk 2002, Møbeldesigner)

Lænestol med tilhørende skammel, teak, sæde, ryg og nakkepude betrukket med sort skind. Model GJ 17. Udført hos Georg Jørgensen. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skammel mangler gjorde. Skind med pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 16. januar 2018

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK