1502/1553
Fransk nyrokoko kaminur af forgyldt bronze og messingblek, skive af hvid emalje. 19. årh.s slutning. H. 37. B. 24. D. 13.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Afslag på skiven omkring optrækshul.
Varia, 8. januar 2015
Vurdering
Hammerslag