1949/​8528

Balusterformet vase af porcelæn, dekoreret i guld og farver med en blomstrende julekaktus på hvid grund. Sign. Olga 1930 (med kyrilliske bogstaver) med hendes dedikation i bunden til Nil Alekseevich Zavalishin. Rosenthal Porcelænsfabrik. H. 13,5.

Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Tatiana Hammer hørte til den russiske kreds i København og modtog denne vase direkte fra Storfyrstinde Olga, medens hun boede her i eksil.

Minimal alders- og brugsslitage, bl. a. mindre slidt guld.

Russisk tema, 5. december 2019

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

20 bud

3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
(Autobud) 1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK