Balusterformet vase af porcelæn, dekoreret i guld og farver med en blomstrende julekaktus på hvid grund. Sign. Olga 1930 (med kyrilliske bogstaver) med hendes dedikation i bunden til Nil Alekseevich Zavalishin. Rosenthal Porcelænsfabrik. H. 13,5.
Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Tatiana Hammer hørte til den russiske kreds i København og modtog denne vase direkte fra Storfyrstinde Olga, medens hun boede her i eksil.
Minimal alders- og brugsslitage, bl. a. mindre slidt guld.
Russisk tema, 5. december 2019
20 bud