1420/782
Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)
“Kongeserien”. Sæt på seks bergere stole med stel af ahorn. Sider, ryg samt sæde med flet. Hynder betrukket med brunt farvet skind. Udført og mærket hos Botium. (6)
Almindelig brugspatina. Stel med ridser og mærker. Hynder med overfladiske krakeleringer, pletter og trykmærker.
Moderne kunst og design, 13. maj 2014
Vurdering
Hammerslag