2039/746
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4/3”. Bordlampe med stel af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal, trekantet afbryder- og fatningshus af sort kunststof. Formgivet 1967. Udført hos Louis Poulsen. H. 54. Diam. 45.
Litteratur: “Tænd”, afb. s. 204.
Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Top med skærme og stamme løse. En skrue mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag