2039/​746

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH 4/3”. Bordlampe med stel af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal, trekantet afbryder- og fatningshus af sort kunststof. Formgivet 1967. Udført hos Louis Poulsen. H. 54. Diam. 45.

Litteratur: “Tænd”, afb. s. 204.

Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Top med skærme og stamme løse. En skrue mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK
950 DKK
900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK