1515/​508

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Hjertestol”. Et sæt på fire tre-benede stole med stel af bøg, sæde af formbøjet lamineret teak. Model FH 4103. Designet 1953. Udført og brændemærket hos Fritz Hansen. (4)

Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens messe i Fredericia d. 28.-31. maj 1953.

Litteratur: “Møbler” nr. 6, 1953, side 20.

Litteratur: Johan Møller Nielsen: “Wegner: en dansk møbelkunstner”, 1965, gengivet og omtalt s. 58–59.

Litteratur: Noritsuga Oda: “Danish Chairs”, 1999, gengivet og omtalt s. 118.

Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Sæde og ben med enkelte ridser. Samlinger med nyere limninger. God stabil stand.

Moderne kunst og design, 7. april 2015

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK