1748/​1720

Boullionkop af porcelæn med tilhørende låg og underkop, dekoreret i farver og guld med blomster, lågknop i form af pousseret blomst. Meissen. 18. årh.

Afskalninger på bemaling. Afslag på lågknop. Slitage på guld.

Varia, 30. november 2017

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK