Ubekendt maler, 18. årh.s første halvdel
Portræt af en herre i harnisk og rød sløjfe ved halsen. Usigneret. Olie på lærred. 80×66.
Blændrammen er stemplet “Stamhuset Rønningesøgaard”. Rønningesøgaard var fra 1825 til ca. 1906 stamhus for slægten Mylius.
Flere reparationer/lapper på bagsiden. Retoucheringer. Områder med mindre afskalninger og små krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020