2109/344
Kinesisk thekande af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med fisk og vandplanter, hanken dekoreret i jernrødt med blomsterornamentik i guld. Mærket Shen De Tang. 19.-20. årh. H. 22.
Defekt hank med brændingsrevne. Slitage på guld, især på hank. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud