2114/26
Et sæt på seks salonstole af eg, rigt prydet med forgyldte skæringer i form af muslinger og bladværk, stående på cabriole ben, sæde betrukket med velour. Rokokoform. 19. årh. (6)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021
Vurdering
Hammerslag