880/​818
Jørgen Boberg: “Den røde stjerneblomst”. Sign. Boberg Juni 66. Olie på plade. 91×75. Uindrammet.

Be­skriv­el­se

“Den røde stjerneblomst”. Sign. Boberg Juni 66. Olie på plade. 91×75. Uindrammet.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer hos kunstneren i 1960erne.

Moderne malerier og foto, 26. september 2018

Moderne malerier

Kunstner

Jørgen Boberg (f. Roskilde 1940, d. 2009)

Vur­dering

30.000–40.000 kr.

Hammerslag

95.000 kr.