2443/137
Bøhmisk prismekrone med stel af forgyldt metal, behængt med prismer, bundskål af slebet rødt glas, otte lysarme monteret til el. Ca. 1890. H. 125. Diam. 88.
Proveniens: Valdemars Slot, Tåsinge. Lysekronen har hængt i “Vestindiske Stue” (se oversigtsplanen: inv. nr. VS 06.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Almindelig brugsslitage. Ny transport kasse af træ medfølger.
Vurdering