1626/812
Dansk design
Standerlampe med cylindrisk skærm af flettet papirgarn, trebenet stel af sortlakeret metal med sko af messing. 1960'erne. H. 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. juni 2016
Vurdering
Hammerslag