1950/532
Vase af stentøj modelleret med knoppet mønster i relief. Dekoreret med brun glasur med mørke elementer. Udført og stemplet hos Saxbo, 253. Udført 1937–1949. H. 33.
Lille afslag på fodrand. Herudover nogle mindre overfladeridser og mærker. Nogle små bristede glasurbobler hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag
13 bud