“Tang”. Bestik af sølv, bestående af 164 dele. Forskellige mestre. Vægt ekskl. dele med stål ca. 4882 gr. (164)
Bestående af: 10 spiseskeer, 12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 frokostknive, 12+11 frokostgafler, 11+7+1 dessertskeer, 19 theskeer, 11 kaffeskeer, 4 kagegafler, kagespade, 2+2 pålægsgafler, 2 sauceskeer, den ene forgyldt, ni større og mindre serveringskeer, potageske, fiskeserveringsspade, jordbærske, 6 frugtgafler, 6+2 frugtknive, 1 fiskekniv, 5 saltskeer, stegegaffel, større og mindre kompotske.
Graveret med monogram på bagsiden: 1 middagsgaffel, 11 frokostgafler, 11 theskeer, 11 dessertskeer, 1 sauceske, serveringsske, 6 frugtgafler, 6 frugtknive, en kompostske, 2 saltskeer, 12 frokostknive. Frokost- og middagsknive med nyere blade. En theske med reparation. Mindre buler, ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
24 bud