891/​1397

Niels Holger Rasmussen (f. Slagelse 1871, d. København 1952, dansk arkitekt)

Et par Art Deco sofaborde af bejdset eg, opsat på lave, drejede ben. Hjørner dekoreret med forgyldt ornamentik, bund udspændt med flettede messingsprosser. Udført ca. 1924–27. H. 49,5. L. 70,5. B. 50. (2)

Proveniens: Den danske Frimurerloge, Blegdamsvej.

Litteratur: Mirjam Gelfer-Jørgensen [red.]: “Herculanum paa Sjælland”, Frimurerlogens interør afb. og omtalt s. 351–352.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 3. december 2019

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag