2005/733
Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Lille kandisskål af sølv med hamret overflade. Øverste og nederste kant med stiliseret ornamentik. Udført og stemplet hos Evald Nielsen, utydeligt årsstemplet. Vægt 196 g. H. 7. Diam. 14,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle mørke overfladepletter.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag