Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,5/2”. Bordlampe med stel af bruneret messing, base af dukolakeret metal, fatningshus, afbryderhus med gennemgående afbryder og topdæksel af bakelit. Skærmsæt af gul matglas. Udført hos Louis Poulsen.
Brugsslitage, herunder mindre ridser, mærker og mindre malingrester. Top kapsel revnet. Gennemgående afbryder defekt, senere monteret ledning med afbryder. Gul bemaling med afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 29. maj 2018