Foto endnu ikke klar
884/​691

Harald Engman (f. København 1903, d. sst. 1968)

“Hvid Mands Byrde - Social Satire med omvendt Fortegn!”. Sign. Harald Engman 1941. Olie på lærred. 51×65.

Litteratur: Josef Petersen: “Den Forbudte Maler. Billeder fra Besættelsestiden af Harald Engman”, København, 1945. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers bedsteforældre og siden nedarvet gennem familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 6. marts 2019

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

95.000 DKK