2440/111
Samling primært hollandske snustobaksdåser af drevet messing, rektangulær form med affasede hjørner, fire med kobbersider. Flere med ciseleret dekoration og eller tekst. 18.(/19.) årh. L. 10–17 cm. (13) Tre messingæsker af senere dato medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Fra
i
Vurdering
914456 | ||
1166746 |