2016/695
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 07”. Et par skalstole af ahorn, sæde og ryg betrukket med rødt skind. Udført og mærket med label hos Carl Hansen & Søn, Aarup. (2)
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs” 1999, s. 122.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært på ben.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag