2037/​534

Illum Wikkelsø, tilskrevet (f. 1919, d. 1999)

To-personers sofa og lænestol med ben af eg, betrukket med grønt uld. Model HM 175 og HM 177. Udført hos Hjørring Møbel- og Madrasfabrik. L. 164. (2)

Proveniens: Købt af nuværende ejers forældre direkte på Hjørring Møbel- og Madrasfabrik i 1957.

Fotos af kvittering vedhæftet.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Let løse samlinger.

Moderne kunst og design, 8. september 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK