2037/534
Illum Wikkelsø, tilskrevet (f. 1919, d. 1999)
To-personers sofa og lænestol med ben af eg, betrukket med grønt uld. Model HM 175 og HM 177. Udført hos Hjørring Møbel- og Madrasfabrik. L. 164. (2)
Proveniens: Købt af nuværende ejers forældre direkte på Hjørring Møbel- og Madrasfabrik i 1957.
Fotos af kvittering vedhæftet.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Let løse samlinger.
Moderne kunst og design, 8. september 2020
Vurdering
Hammerslag