1512/​581

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Tre dele stentøj, bestående af en vase samt to skåle. Vase samt rund skål dekoreret med lys grålige glasurer, heraf vase med blålige elementer. Firsidet skål dekoreret med lys okkerbrun glasur med mørke elementer. Alle dele sign. E.ST.N., hhv. 107, 66 og 191. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Vase: H. 16,5. Rund skål: H. 3. Diam. 14,5. Firsidet skål: H. 4. L./B. 12,5. (3)

Almindelig brugspatina, herunder overflade ridser og mærker. Rund skål med enkelte minimale afslag. Vase med enkelte hårrevner ved øverste kant. Alle tre dele 3. sortering.

Moderne kunst og design, 17. marts 2015

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK