2424/​783

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående tre pers. sofa med ben af eg. Sæde, sider og ryg betrukket med rød/brunt skind. Model 2333. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Furniture. L. 207.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds, skjolder og krakeleringer. Mindre rifter.

Moderne kunst og design, 11. juni 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK