Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Uden titel. Fra kunstmappen “Grafik og Lyrik”. Sign. i trykket A.J. 44 samt med blyant Asger J. Litografi. Udgivet af Carit Andersen, København. Trykt hos F. Lindegaard, København. Lysmål 21×16.
Litteratur: Van de Loo nr. 73. Trykt i 450 eksemplarer, heraf få signerede.
Papiret er let gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 16. april 2019
22 bud