1406/1527
To lommeure af sølv, det ene med sidetryk, en bagkapsel graveret med mand i regnvejr, hvid skive med romertal, det ene med små sekunder, en med støvkapsel af metal. 19. årh. Vægt ialt 150 gr. Kassediam. 45–50 mm. (2)
Urene virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Krakeleringer på skiven.
Varia, 6. februar 2014
Vurdering
Hammerslag