1406/​1527

To lommeure af sølv, det ene med sidetryk, en bagkapsel graveret med mand i regnvejr, hvid skive med romertal, det ene med små sekunder, en med støvkapsel af metal. 19. årh. Vægt ialt 150 gr. Kassediam. 45–50 mm. (2)

Urene virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Krakeleringer på skiven.

Varia, 6. februar 2014

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

550 DKK

550 DKK
500 DKK