Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
“Fodgængere”. Sign. på blændrammen Mertz 56. Olie på plade. 48×59.
Proveniens: Kunsthallen Kunstauktioner, København, 1962, kat. nr. 46.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 17. juni 2020