1812/905
Alfred Jørgen O. Sørensen m.fl.
Kaffekande af sølv med hank og lågknob af ibenholt. Udført hos Alfred Jørgen O. Sørensen, 1930'erne. Samt sukker- og flødesæt af sølv. Ej mesterstemplet. Samlet vægt ca. 937 gr. H. 9–18. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kaffekande med enkelte buler på korpus. Lågknob løs.
Moderne kunst og design, 20. marts 2018
Vurdering
Hammerslag