Mehmed Melih Devrim Nejad (f. Istanbul 1923, d. 1995)
“La mer noir a Varna”. Sign. Nejad 72; sign., betitlet og dateret Varsovia en octobre 1972 på bagsiden. Olie på lærred. 49×69.
Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejers familie.
Moderne malerier og skulpturer, 3. december 2013