Et sæt på seks russiske kaffeskeer af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje. Kyrillisk mestermærke EGT, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin, Moskva 1898–1914; samt sukkertang af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje. Kyrillisk mestermærke AP, Moskva 1882–1899. Lødighed 84. Vægt i alt 145 g. L. 10 og 13. (7).
Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Russisk tema, 5. december 2019
25 bud