2015/​502

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

Standerlampe med justérbar stel af messing, skærm og fod af hvidlakeret metal, på kuglefødder. Formgivet 1929. Udført hos Louis Poulsen. H. 113–145.

Litteratur: Carsten Thau og Kjeld Vindum, “Arne Jacobsen” afb. s. 268.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger. Buler. Løs og skæv justérbar del af stamme. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 7. april 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag