2414/​99

Sæt på fem franske og kongelige nyrokoko geléskeer af forgyldt sølv, assymetrisk skaft i form af rocailler og smedet med blomster og bladværk, graveret med Prins Harald og Prinsesse Helena af Danmarks kronede monogram. Gustav Keller et Frères) i Paris 1881–1922, lødighed 950. Vægt 150 g. L. 13,7 cm.

Et par saltkar af sølv i vikingestil, indvendige forgyldte, med glasindsatser og et par tilhørende saltskeer med forgyldt laf, førstnævnte graveret med Prins Harald og Prinesse Helena af Danmarks kronede monogram. David Andersen i Stockholm, 20. årh.s begyndelse. L. saltkar 7,5 cm. Vægt 37 g. I original æske. (10)

Prins Harald af Danmark (1876–1849) var søn af Kong Frederik VIII og Dronning Lovisa. Han giftede sig i 1909 med Prinsesse Helena af Glücksborg (1888–1962). Ovenstående sølv kan antagelig referere til deres bryllup som gaver.

Proveniens: Kong Frederik VIII (1843–1912) og Dronning Lovisa af Danmark (1851–1926); herefter deres søn og svigerdatter, Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952); herefter deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995); hernæst deres datter, Prinsesse Elisabeth af Danmark (1935–2018). Før hendes død overgik sølvtøjet til dansk privateje, hvilket det har været indtil i dag.

Geléskeer: Minimal alders- og brugsslitage. Saltkar og -skeer: Mindre alders- og brugsslitage samt pletter og ir (der kan poleres væk hos en sølvsmed). Æske med slitage, f.eks. afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

47 bud

(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.950 DKK
1.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK